در این مقاله به مبحث State management پرداخته شده است، این بحث نیاز حیاتی برای برنامه نویسان وب که با تکنولوژی ASP.NET برنامه نویسی می کنند می باشد. اهمیت این موضوع به دلیل وجود راه های متفاوت برای مدیریتState در تکنولوژی ASP.NET می باشد. در این مقاله سعی بر این است تا این راه های متفاوت را مورد بحث قرار داده و و نقاط قوت و ضعف این راه ها را ارئه می‏کنیم. شاید کمکی باشد برای برنامه نویسان ایرانی تا برنامه های کاربردی بهتری را در محیط وب توسعه دهند.

پیش درآمد موضوع

همان طور که می‏دانید، HTTP یک پروتوکل State less است به این معنی که هیچ وضعیتی را بعد از انجام درخواست نگه داری نمی کند. به عبارت دیگر زمانی که کاربران درخواستی را به سرور ارسال می‏کنند سرور مطابق با نیاز های پاسخگویی منابعی مانند بخشی از حافظه، پردازشگر و غیره ... را به آن اختصاص داده و پس از پاسخ گویی کامل تمامی این منابع را آزاد می‏کند. این بحث برای برنامه نویسانی که تنها تجربه برنامه نویسی با Windows را دارند مطلبی جالب و تا حدی عجیب  است.

اگر قصد پیگیری اطلاعات کاربر در بین صفحات مختلف که توسط او دیده شده است و یا حتی اطلاعات مشاهده یک صفحه توسط کاربران مختلف داشته باشیم. در این حالت نیاز است که از تکنولوژی State management  که در ASP.NET وجود دارد استفاده شود.تکنولوژی State management پردازشی است که در ASP.NET به برنامه نویسان این امکان را میدهد تا وضعیت صفحات و اطلاعات موجود در درخواست ها و صفحات مختلف را مدیریت کنند.

 انواع State management

دو نوع کلی در State management  وجود دارد:

Client Sate Management

Server Sate Management

هنگامی که از حالت اول یعنی Client Sate management استفاده می‏شود به این معنی است که تمامی وضعیت ها و اطلاعات در سمت Client ،که از این پس در این مقاله به آن مشتری گفته میشود، ذخیره میگردد. در این حالت اطلاعات دائماٌ بین سرور و مشتری در سفر است.

سود مندی :

این حالت کمک میکند تا بار زیادی از مسئولیت مدیریت داده ها از دوش سرور برداشته شود، و فضای زیادی از حافظه سرور حفظ شود.

نقطه ضعف:

حجم زیادی از پهنای باند را اشغال کرده و کارای برنامه در زمانی که تعداد مشتری ها زیاد می‏شود به شدت کاهش پیدا می‏کند. علاوه بر این ضعف بزرگتری در این روش احساس می شود که آن هم امنیت اطلاعات می باشد، زیرا در این حالت اطلاعات به راحتی در اختیار کسانی که در میان این مسیر هستند قرار می‏گیرد. در نتیجه این راه حل به هیج عنوان برای ذخیره رمز عبور، شماره کارت های اعتباری، اطلاعات مالی و ... راه حل مناسبی نخواهد بود.

در نقطه مقابل ،حالت Server State Management تمامی اطلاعات را در سمت سرور ذخیره می‏کند.

سودمندی:

همان طور که اشاره شد سودمندی این حالت در امن نگاه داشتن داده های حساس می باشد.

نقطه ضعف:

در این حالت حجم زیادی از حافظه سرور مورد استفاده می‏شود.

هیچ برنامه نویسی نمی‏تواند بگوید که در بنامه کاربردی خود از هیچ کدام از این ها استفاده نمی‏کند. در آینده می‏بینیم که بنا به حجم اطلاعات و شرایط برنامه از ترکیبی از این دو حالت استفاده می‏شود. اما لازم است تا ابتدا به راه های مختلف موجود در هر کدام از این حالات بپردازیم.

Client Side State Management

View State

Control State

Hidden Field

Cookies

Query String

 

Server Side State management

Application State

Session State

برای یادگیری مدیریت حالت در ASP.NET این مقاله را از لینک زیر دانلود کنید:

دانلود مقاله