مهدی عزیزی

۷ مطلب در مرداد ۱۳۹۲ ثبت شده است

آشنایی با TypeScript

با گسترش روز افزون زبان برنامه نویسی Javascript و استفاده هر چه بیشتر آن در تولید برنامه‌های تحت وب این زبان به یکی از قدرت‌های بزرگ در تولید برنامه‌های مبتنی بر وب تبدیل شده است. ترکیب این زبان با Css و Html5 تقریبا هر گونه نیاز برای تهیه و توسعه برنامه‌های وب را حل کرده است. جاوا اسکریپت در ابتدا برای اسکریپت نویسی سمت کلاینت برای صفحات وب ایجاد شد و برای سال‌ها به‌عنوان ابزاری برای مدیریت کردن رویدادهای صفحات وب محدود شده بود  و در نتیجه بسیاری از امکانات لازم برای برنامه‌نویسی برنامه‌های مقیاس بزرگ را به‌همراه نداشت. امروزه به قدری Javascript  توسعه داده شده است که حتی در تولید برنامه‌های Native مانند Windows Store  و برنامه‌های تحت Cloud نیز استفاده می‌شود. پیشرفت‌های صورت گرفته و اشاره شده در این حوزه موجب شد تا شاهد پیداش برنامه‌های مبتنی بر جاوا اسکریپت با سایزهای بی سابقه‌ای باشیم و این بیانگر این بود که تولید برنامه‌های مبتنی بر جاوا اسکریپت در مقیاس‌های بزرگ امر دشواری است و اینک TypeScript توسط غول نرم افزاری جهان پا به عرصه گذاشته که این فرآیند را آسان‌تر نماید. به کمک TypeScript می‌توان برنامه تحت JavaScript در مقیاس بزرگ تولید کرد به طوری با هر مرورگر و سیستم عاملی سازگار باشد. TypeScript از شی گرایی نیز پشتیبانی می‌کند و خروجی آن در نهایت به JavaScript کامپایل می‌شود. خیلی‌ها عقیده دارند که هدف اصلی مایکروسافت از تولید و توسعه این زبان رقابت با CoffeeScript است.  CoffeeScript یک زبان متن باز است که در سال 2009 توسط Jeremy Ashkenas ایجاد شده است و سورس آن در GitHub موجود می‌باشد. در آینده، بیشتر به مباحث مربوط به CoffeeScript و آموزش آن خواهم پرداخت.

با TypeScript چه چیزهایی به دست خواهیم آورد؟

یک نکته مهم این است که

ادامه مطلب...
۲۷ مرداد ۹۲ ، ۲۰:۰۵ ۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰
مهدی عزیزی

کلیپ گدایان پُست مُدرن

این انیمیشن با عنوان "گدایان پُست مُدرن" کاری از سروش رضایی است که به نظر خیلی جالب میاد. این فیلم رو میتوانید از لینک زیر دانلود کنید.

دانلود کلیپ گدایان پُست مُدرن

۱۸ مرداد ۹۲ ، ۱۴:۰۹ ۴ نظر موافقین ۲ مخالفین ۰
مهدی عزیزی

Entity Framework چیست؟

یکی از زیر مجموعه های ORM محسوب می شود. یکی از مزایای آن سطح یادگیری بسیار ساده آن می باشد. در واقع کار با EF نسبت به دیگر ORM ها ساده تر می باشد. به عنوان مثال پشتیبانی از دیتا بیس های مختلف مثل SQL, Oracle, Access و غیره می باشد. EF با نصب ویژوال استودیو به صورت خودکار نصب می شود. شکل زیر نمای کلی آنرا نشان می دهد :

ORM تکنیکی در برنامه نویسی شیء گرا برای تبدیل داده های ناسازگار به زبان ساده برنامه نویسی می‌باشد. به زبان ساده تر این تکنیک‌ها به برنامه نویس اجازه میدن که به جای کار با زبان و نوع داده بانک اطلاعاتی از زبان و نوع داده زبان برنامه نویسی برای ارتباط با پایگاه داده استفاده کند.

البته قابل ذکر

ادامه مطلب...
۰۷ مرداد ۹۲ ، ۱۹:۱۰ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
مهدی عزیزی

NHibernate چیست؟

NHibernate  کتابخانه‌ی تبدیل شده پروژه بسیار محبوب Hibernate جاوا به سی شارپ است و یکی از ORM های بسیار موفق، به شمار می‌رود.
چرا نیاز است تا از یک ORM استفاده شود؟
تهیه قسمت و یا لایه دسترسی به داده‌ها در یک برنامه عموما تا 30 درصد زمان کل تهیه یک محصول را تشکیل می‌دهد. اما باید در نظر داشت که این پروسه‌ی تکراری هیچ کار خارق العاده‌ای نبوده و ارزش افزوده‌ی خاصی را به یک برنامه اضافه نمی‌کند. تقریبا تمام برنامه‌های تجاری نیاز به لایه دسترسی به داده‌ها را دارند. پس چرا ما باید به ازای هر پروژه، این کار تکراری و کسل کننده را بارها و بارها تکرار کنیم؟
هدف NHibernate ،

ادامه مطلب...
۰۷ مرداد ۹۲ ، ۱۸:۴۶ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
مهدی عزیزی

5 دلیل برای استفاده از یک ابزار ORM

چرا باید از ابزارهای Object relational Mapper یا به اختصار ORM استفاده کرد؟ در اینجا سخن در مورد ORM خاصی نیست. هدف تبلیغ یک محصول ویژه هم نمی‌باشد و یک بحث کلی مد نظر است.
کار ابزارهای ORM خواندن ساختار دیتابیس شما بوده و سپس ایجاد کلاس‌هایی بر اساس این ساختار ، برقراری ارتباط بین اشیاء ایجاد شده و جداول، ویووها، رویه‌های ذخیره شده و غیره می‌باشد. همچنین این ابزارها امکان تعریف روابط one-to-one, one-to-many, many-to-one, و many-to-many بین اشیاء را نیز بر اساس ساختار دیتابیس شما فراهم می‌کنند.
در ادامه به فواید استفاده از ORM ها خواهیم پرداخت:

1) یک ابزار ORM زمان تحویل پروژه را کاهش می‌دهد

اولین و مهم‌ترین دلیلی که بر اساس آن در یک پروژه، استفاده از ORM حائز اهمیت می‌شود، بحث بالا بردن سرعت برنامه نویسی و کاهش زمان تحویل پروژه به مشتری است. این کاهش زمان بسته به نوع پروژه بین 20 تا 50 درصد می‌تواند خود را بروز دهد.
بدیهی است ابزارهای ORM کار شگفت انگیزی را قرار نیست انجام دهند و شما می‌توانید تمام آن عملیات ‌را دستی هم به پایان رسانید؛ اما اجازه دهید یک مثال کوتاه را با هم مرور کنیم.
برای پیاده سازی یک برنامه متداول با حدود 15 تا 20 جدول، حدودا به 30 شیء برای مدل سازی سیستم نیاز خواهد بود و برنامه نویسی این مجموعه بین 5000 تا 10000 سطر کد را به خود اختصاص خواهد داد. بدیهی است برنامه نویسی و آزمایش این سیستم چندین هفته یا ماه به طول خواهد انجامید.
اما با استفاده از یک ORM ، عمده وقت شما به طراحی سیستم و ایجاد ارتباطات بین اشیاء و دیتابیس در طی یک تا دو روز صرف خواهد شد. ایجاد کد بر اساس این مجموعه و با کمک ابزارهای ORM ، آنی است و با چند کلیک صورت می‌گیرد.


2) یک ابزار ORM کدی با طراحی بهتر را تولید می‌کند

ممکن است

ادامه مطلب...
۰۷ مرداد ۹۲ ، ۱۸:۴۱ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
مهدی عزیزی

ORM چیست؟

ORM یا Object-relational mapping یک تکنیک برنامه نویسی برای ارتباط بین دیتا بیس و برنامه شئ گرای ما می باشد. مهمترین مزیت ORM ها این است که عملیات CRUD یا Create-Read-Update-Delete را به راحتی برای ما انجام می دهند.

زمان به ما ثابت کرده که پایگاه داده‌های رابطه‌ای ساختار مناسبی برای ذخیره‌سازی داده‌ای هستند، همچنین به این نتیجه رسیده‌ایم که برنامه‌نویسی شیءگرا یک رویکرد بسیار خوب و قوی برای پیاده‌سازی سیستم‌های بسیار پیچیده می‌باشد.

ORM عملا یک لایه

ادامه مطلب...
۰۷ مرداد ۹۲ ، ۱۸:۲۴ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
مهدی عزیزی

کلمات کلیدی در C#

با کلیک بروی لینک زیر می توان مرجع کاملی از کلمات کلیدی موجود در سی شارپ را بدست آورد.

مرجع کامل کلمات کلیدی در سی شارپ

۰۲ مرداد ۹۲ ، ۱۷:۱۵ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
مهدی عزیزی